ŠTA JE FOBT TEST?
FOBT test je laboratorijski test za dokazivanje prisustva skrivene (okultne) krvi u uzorku stolice. Okultno (skriveno) krvarenje se ne može videti golim okom, a prisustvo krvi se otkriva uz pomoć hemijskih supstanci koje se koriste u ovom testu. FOBT test može samo da ukaže na prisustvo ili odsustvo krvi, ali ne i na tačno mesto krvarenja u gastrointestinalnom traktu.
INDIKACIJE/ZAŠTO SE RADI?
• U cilju ranog otkrivanja (skrininga) raka debelog creva – ukoliko imate više od 50 godina i prosečan rizik za nastanak raka debelog creva potrebno je da bar jednom godišnje radite ovaj test.
• U proceni uzroka nejasne malokrvnosti-ovim testom se može dobiti informacija da li je malokrvnost (anemija) posledica krvarenja iz organa za varenje (npr. krvarenja iz čira…).
KAKO SE IZVODI?
• Hemokult test se izvodi uz pomoć kartice koja ima dva ili tri mesta za uzorke stolice.
• Stolicu ćete sakupljati tri dana uzastopno u posudicu koju možete dobiti u Bel Medic-u ili kupiti u apoteci. Potrebno je da svakog dana sakupljeni uzorak stolice u maloj količini uz pomoć aplikatora stavite na mesto na kartici.
• Kada se sva 3 uzorka osuše vratićete karticu medicinskom osoblju Bel Medic-a koji dalje šalje na laboratorijjsko ispitivanje.
POTENCIJALNI RIZICI
• Rezultat testa nije uvek validan. Krvarenje iz organa za varenje može biti posledica različitih bolesti i stanja: postojanja malignog tumora, polipa, čira na želucu, hemoroida, krvarenja u nosu ili ustima itd... Test može dati negativan rezultat iako je prisutno krvarenje (lažno-negativni rezultat ) ili pozitivan rezultat kada krvarenja nema (lažno-pozitivan).
• Ukoliko je rezultat testa pozitivan, neophodno je uraditi dodatna ispitivanja (kolonoskopija, MSCT kolonografija ili drugi…). Pozitivan test na okultno krvarenje može ukazati na postojanje raka (malignog tumora) određenog dela sistema organa za varenje.
• Pregled stolice na okultno krvarenje ne može otkriti prisustvo svih malignih tumora sistema organa za varenje.
PRIPREMA
• Konzumiranje određenih namirnica, suplemenata ili uzimanje određenih lekova može dati lažno pozitivan rezultat (kada u stolici zapravo nema krvi, ali test registruje da ima) ili lažno negativni rezultat (kada u stolici ima krvi, ali je test ne registruje).
• Neophodno je da tri dana pre ispitivanja koristite pretežno mlečnu ishranu, bez zelenog povrća, voća, crvenog mesa, džigerice. Tri dana pre testa treba izbegavati i suplemente sa vitaminom C, lekove protiv bolova (aspirin, ibuprofen...).