ŠTA JE KATETERIZACIJA LEVOG I DESNOG SRCA?
Kataterizacija levog i desnog srca je dijagnostička procedura kojom se kroz venski ili arterijski sistem dolazi kateterom do srca, a zatim se preko katetera vrše merenja raznih parametara srčanog rada ili se vrše intervencije.
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI KATETERIZACIJA LEVOG I DESNOG SRCA?
KAKO SE IZVODI KATETERIZACIJA LEVOG I DESNOG SRCA?
Nakon što primite blagu sedaciju i lokalnu anesteziju, kardiolog će punkcijom arterije ili vene u području iznad ručnog zgloba ili u preponi uz kontrolu Rentgenskih zraka uvesti cevčicu - kateter do srca gde će ubrizgati kontrast, uzeti uzorke krvi i izmeriti pritiske u srcu.
Tokom kateterizacije levog srca analizira se funkcija srca kao pumpe, pritisci u levoj komori, količina kiseonika u krvi iz leve komore, suženje ili nepotpuno zatvaranje mitralnog i aortnog srčanog zaliska.
Kateterizacijom desnog srca može da se najpreciznije izmeriti količina krvi koju srčani mišić istisne, količina kiseonika u krvi desne pretkomore, komore, plućne arterije i da se izvrši merenje pritisaka u plućnoj cirkulaciji.
Kada se procedura završi, kateter se uklanja, a pritiskom na mesto punkcije rukom ili specijalnom napravom se zaustavlja krvarenje.
POTENCIJALNI RIZICI KATETERIZACIJE LEVOG I DESNOG SRCA
Postoji manji rizik da će doći do:
Teške komplikacije kao što su infarkt, moždani udar ili smrt pacijenta su izuzetno retke.
PRIPREMA ZA KATETERIZACIJU LEVOG I DESNOG SRCA
Na intervenciju treba poneti ličnu terapija (lekove) u orginalnim kutijama i lični dokument sa slikom (ličnu kartu ili pasoš).
OPORAVAK NAKON KATETERIZACIJE LEVOG I DESNOG SRCA
Pošto se kateterizacija završi, na mesto ulaska katetera se izvrši pritisak rukom ili posebnom spravom zbog zaustavljanja krvarenja i pacijent se vraća u bolesničku sobu na posmatranje. Ako je kateterizacija urađena kroz arteriju ruke pacijent može da ustane i hoda odmah nakon intervencije.
Ako je intervencija izvedena preko preponske arterije ili vene, pacijent mora da leži mirno na leđima nekoliko sati da bi se sprečilo krvarenje. Neophodan je pritisak na mesto punkcije da bi se sprečilo krvarenje i ubrzao proces zarastanja.
Nakon intervencije je neophodno povećati unos tečnosti da bi se iz organizma što pre izbacio kontrast koji je korišćen tokom intervencije.
Većina pacijenata bude otpuštena iz bolnice istoga dana ili sutradan, zavisno od vrste intervencije.
Zavoj na mestu uvođenja vodiča treba ostaviti još sledeća 24 sata.
Treba izbegavati nanošenje kreme, losiona i sl na mesto punkcije kao i nošenje teškog tereta sledećih nekoliko dana.