ŠTA JE OTOMIKROSKOPIJA?
Otomikroskopija je pregled kojim se ispituje spoljašnji ušni kanal i bubna opna instrumentom koji se naziva otoskop. Otoskop se sastoje od drške i glave.
INSPEKCIJA (POSMATRANJE) SPOLJAŠNJEG UVA
Pre uvođenja otoskopa u spoljašnji ušni kanal lekar posmatra spoljašnje uho i traži znakove oboljenja (crvenilo, otok...) koji bi mogli da objasne tegobe ispitanika (bol, svrab...).
PREGLED SPOLJAŠNJEG UŠNOG KANALA
Ispitivanje se se obavlja tako što lekar nežno povlači spoljašnji deo uha prema gore i unazad čime ispravlja krivinu spoljašnjeg ušnog kanala i olakšava posmatranje njegove unutrašnjosti i same bubne opne. Nakon toga uvodi otoskop i posmatra izgled spoljašnjeg ušnog kanala i bubne opne.
PREGLED BUBNE OPNE
• Normalna bubna opna je kružnog oblika i ružičasto-sivkaste boje. Od tri male kosti u srednjem uhu (čekić, nakovanj, uzengija) koje učestvuju u prenosu zvučnih vibracija deo jedne (drška čekića) se može videti u gornjem delu bubne opne.
• Većina otoskopa ima mogućnost ispuštanja vazduha u spoljašnji ušni kanal. Posmatranjem pokreta bubne opne nakon ovog postupka na indirektni način dobija se informacija o vrednosti pritiska u srednjem uvu. Ova tehnika se zove insuflacija.
• Pritisci u srednjem i spoljašnjem uhu u normalnim uslovima su jednaki čime se omogućava adekvatan prenos zvučnih vibracija ka unutrašnjem uhu. Srednje uho je ispunjeno vazduhom koji tu ulazi preko kratkog kanala koji se zove Eustahijeva tuba (kanal se proteže od grla do srednjeg uha). U slučaju zapaljenja, prehlade, infekcije i drugih razloga ulazak vazduha je onemogućen što narušava odnos u pritiscima između spoljašnjeg i srednjeg uva i dovodi do nastanka bola.