Svrab kože (pruritus)

Svrab ili na latinskom pruritus je nespecifičan simptom, a ne oboljenje. Svako od nas je u nekom periodu iskusio povremeni svrab kože, neprijatnu senzaciju koja izaziva potrebu za češanjem.


Vrste  svraba

  • Akutni svrab  traje do šest nedelja , najčešće  je izazvan alergijskim ili infektivnim akutnim stanjima, a vrlo retko urgentnim stanjima.
  • Hroničan svrab traje duže od šest nedelja,može poticati od dermatoloških, sistemskih , psihogenih ili neuroloških oboljenja. U nekim slučajevima se jedino može označiti kao svrab nepoznatog uzroka. Javlja se na oboleloj i upaljenoj koži,  ali i na zdravoj neizmenjenoj koži.


Kod kojih se sve oboljenja javlja ?

  • Sistemski svrab je posledica oboljenja drugih organskih sistema ili organa, kao što su bolesti jetre , bolesti bubrega , bolesti krvi (limfoma i hronične leukemije) i nekih multifaktorijalnih  stanja.
  • Neurološki svrab nastaje aktivacijom nervnih puteva svraba,  sreće se kod herpesa, pritiska na spinalne nerve,  udružen sa multiplomsklerozom, tumorima mozga ili povredama mozga.
  • Psihogeni ili psihosomatski svrab obično prati poremećaje kao što su shizofrenija i depresija.
  • Kod dermatoloških  oboljenja : atopskog dermatitisa,  psorijaze ,  koprivnjače, šuge, parazitarnih infekcija kože, i suve kože.
  • Kod starije populacije može ukazati na prisustvo malignog oboljenja.
  • Kod osoba srednjih godina treba obratiti pažnju na nivo šećera u krvi, budući da  može pratiti dijabetes.


Šta ne treba raditi ?

Preterana higijena i pranje može dovesti do dodatnog isušivanja kože. Suva kožu ima narušenu normalnu barijeru i zaštitnu ulogu, te  lako dolazi do površnih zapaljenja koje aktiviraju senzaciju svraba.

Neophodno je kratkotrajno korišćenje mlake vode  i blagih uljanih kupki koje dodatno ne narušavaju ph vrednost kože. Nakon kupanja savetuje  se nanošenje emolijentnih krema.


Dijagnostika i lečenje

Iako je svrab subjektivan osećaj, neophodno je  temeljno ispitivanja stanja zdravlja pacijenta.

Simptomatsko lečenja hroničnog svraba je  ograničeno I samo će  ga privremeno umanjiti. Od  značaja je  utvrditi uzrok hroničnog svraba  ukoliko je to moguće.


Kome se obratiti ?

  • Dermatologu

U slučaju isključivanja dermatoloških oboljenja, dermatolog će Vas uputiti na dalja ispitivanja , jer je često neophodna saradnja i lečenje zajedno sa drugim lekarima specijalistima.

Poslednji blog postovi

ANEMIJA: Kako se nositi sa umorom i nedostatkom energije?
10.04.2024.

ANEMIJA: Kako se nositi sa umorom i nedostatkom energije?

Za naš novi blog, dr Marija Pantelić, internista-hematolog Opšte bolnice Acibadem Bel Medic, detaljno obja&scaro...
Kako razlikovati prehladu od alergije?
02.04.2024.

Kako razlikovati prehladu od alergije?

U današnjem vreme kada se suočavamo sa različitim respiratornim tegobama,  često dolazi do nejasnoća u razlikovanju simptoma koji nas muče. Da li  je to samo prolazna prehlada ili nešto više – pitanje je koje m...
Narkolepsija: Više od obične pospanosti
19.03.2024.

Narkolepsija: Više od obične pospanosti

Prim. dr sci.med. Slavko Janković, somnolog i epileptolog Opšte bolnice Acibadem Bel Medic, detaljno objašnjava simptome narkolepsije...
Mesečarenje: Kada spavanje postane potencijalna opasnost
18.03.2024.

Mesečarenje: Kada spavanje postane potencijalna opasnost

Prim. dr sci.med. Slavko Janković, somnolog i epileptolog piše za naš blogŠta je mesečarenje?
Kamen u bubregu - Urološki problemi i savremene terapeutske opcije
11.03.2024.

Kamen u bubregu - Urološki problemi i savremene terapeutske opcije

Kamen u bubregu, mokraćnim kanalima i mokraćnoj bešici (kalkuloza urotrakta), predstavlja jedan od najčešćih uroloških problem...