Prof. dr Darko Nožić odgovara na najčešća pitanja u vezi HIV/AIDS-a

Svetki dan borbe protiv HIV/AIDS-a predstavlja ključni trenutak za podizanje svesti o važnosti prevencije, edukacije i podrške osobama koje žive sa HIV-om. U sklopu našeg bloga posvećenog zdravlju i dobrobiti zajednice, Prof. dr Darko Nožić, stručnjak iz oblasti infektologije u našoj bolnici Acibadem Bel Medic, daje odgovore na najčešća pitanja koja se tiču ove globalne zdravstvene teme.

Kako se prenosi HIV i kako ga možemo sprečiti? 
HIV infekcija se najčešće prenosi nezaštićenim homoseksualnim i heteroseksualnim odnosima (bez kondoma), razmenom igala za ubrizgavanje narkotičkih sredstava i sa majke na dete prilikom porođaja.

Kako se testirati na HIV i koliko je pouzdan test? 
Kada virus dospe u organizam, počinju da se prave antitela na virus HIV-a, koja se detektuju u laboratorijama. Od trenutka ulaska virusa pa do pojave antitela može proći i više nedelja, tako da test (ako je prvi negativan) u sumnjivim slučajevima treba ponoviti. Antitela se obično formiraju u prvih 8 nedelja, a izuzetno do 6 meseci. Takođe, u krvi se mogu tražiti i virusni antigeni i virusne čestice (PCR), koji mogu biti pozitivni desetak dana nakon ulaska virusa u organizam. Kombinacija ovih testova pruža pouzdanu dijagnozu u skoro 100% slučajeva.

Koje su glavne razlike između HIV-a i AIDS-a? 
Termin HIV (virus humane imunodeficijencije) označava prisustvo virusa u organizmu bez prisutnih simptoma, i ovo stanje može trajati godinama. AIDS se javlja kada se pojave simptomi.

Koji su glavni simptomi HIV-a? 
Ulazak virusa u organizam može biti bez simptoma ili simptomi mogu biti slični gripu. Nakon toga, sledi period latencije bez simptoma, koji može trajati godinama pre nego što bolest pređe u simptomatsku fazu. Ova faza obično karakterišu povećane limfne žlezde, opšti pad imuniteta, temperaturu, proliv, kašalj, i promene na koži, u zavisnosti od dominantne infekcije.

Da li postoji vakcina protiv HIV-a? 
Ne postoji vakcina protiv HIV infekcije.

Kakve su preventivne strategije osim upotrebe kondoma? 
Kondom je najpouzdanije sredstvo u prevenciji polnog prenosa infekcije. Kada je reč o intravenskoj upotrebi narkotika, nužno je izbegavati deljenje igala radi očuvanja zdravlja

Da li osobe sa HIV-om mogu imati zdravu decu? 
Prenos sa majke na dete može se sprečiti primenom lekova protiv HIV-a tokom trudnoće, a lekovi se mogu davati i deci nakon porođaja, omogućavajući osobama sa HIV infekcijom da imaju zdravu decu.

Kakav je rizik od prenosa HIV-a tokom intimnih oralnih aktivnosti? 
Oralnom seksualnom aktivnošću, bolest se izuzetno retko (samo teoretski) može preneti.

Da li postoji rizik od prenosa HIV-a putem uboda insekata? 
Insekti ne prenose bolest.

Kako se promenila percepcija i tretman HIV-a tokom godina i kako izgleda život sa HIV-om u današnje vreme uz savremene lekove?
Razvoj savremene terapije HIV-a, posebno ako se terapija započne na vreme, omogućava ovoj grupi pacijenata da vode potpuno normalan život i dožive normalan ljudski vek.

 

Poslednji blog postovi

ANEMIJA: Kako se nositi sa umorom i nedostatkom energije?
10.04.2024.

ANEMIJA: Kako se nositi sa umorom i nedostatkom energije?

Za naš novi blog, dr Marija Pantelić, internista-hematolog Opšte bolnice Acibadem Bel Medic, detaljno obja&scaro...
Kako razlikovati prehladu od alergije?
02.04.2024.

Kako razlikovati prehladu od alergije?

U današnjem vreme kada se suočavamo sa različitim respiratornim tegobama,  često dolazi do nejasnoća u razlikovanju simptoma koji nas muče. Da li  je to samo prolazna prehlada ili nešto više – pitanje je koje m...
Narkolepsija: Više od obične pospanosti
19.03.2024.

Narkolepsija: Više od obične pospanosti

Prim. dr sci.med. Slavko Janković, somnolog i epileptolog Opšte bolnice Acibadem Bel Medic, detaljno objašnjava simptome narkolepsije...
Mesečarenje: Kada spavanje postane potencijalna opasnost
18.03.2024.

Mesečarenje: Kada spavanje postane potencijalna opasnost

Prim. dr sci.med. Slavko Janković, somnolog i epileptolog piše za naš blogŠta je mesečarenje?
Kamen u bubregu - Urološki problemi i savremene terapeutske opcije
11.03.2024.

Kamen u bubregu - Urološki problemi i savremene terapeutske opcije

Kamen u bubregu, mokraćnim kanalima i mokraćnoj bešici (kalkuloza urotrakta), predstavlja jedan od najčešćih uroloških problem...