Opstipacija kod dece se uspešno leči

18.11.2020.

Piše prof. dr Marija Lukač, dečiji hirurg

Kada je neophodno lečenje opstipacije kod male dece?

Odojče na prirodnoj mlečnoj ishrani obično ima u proseku 3 stolice dnevno, dok dete na mešovitoj ishrani  ima oblik pražnjenja kao i odrastli, tj. 1 do 2 stolice dnevno. Deca koja imaju pražnjenje creva svakih 4 do 5 dana najčešće imaju bolove i mnogo se napinju. Deca koja imaju stolicu svaka 3 dana, najčešće posle nekog vremena produže interval izmedju 2 stolice i dobiju simptome otežanog pražnjenja (bolovi pri pražnjenju creva, napinjanje, krv u stolici). 

Pražnjenje stolice treba da bude bezbolno. Svako dete koje ima bolove pri pražnjenju stolice zahteva lečenje. Kao osnovna mera mora se propisati odredjena dijeta koja će regulisati stolicu. Ukoliko tegobe duže traju ili su simptomi izraženi, lečenje podrazumeva terapiju lekovima.

Šta su najčešći uzroci zatvora kod male dece?

Najčešći uzrok zadržavanja stolice vezan je za period obuke korišćenja noše ili pri polasku u kolektiv (vrtić, škola). Tada dete namerno odlaže pražnjenje creva, pa nastaje inhibicija refleksa pražnjenja.

Ostali česti uzroci opstipacije (zatvora) kod dece mogu biti:

  • Nedovoljan unos vode (retko je jedini uzrok zatvora)
  • Preveliki unos kravljeg mleka i sira
  • Nedovoljan unos namirnica bogatih vlaknima koja podstiču rad creva kao što su: tikvice, brokoli, grašak, pasulj, ali i voćnih kopota od šljive, kajsije ili breskve;
  • Nedovoljna fizička aktivnost deteta
  • Zadržavanje stolice zbog bolova pri pražnjenju (zbog tvrde stolice, ojeda oko čmara)
  • Ovo je najčešći uzrok 
  • Spor prolazak hrane kroz creva (usporeno tranzitno vreme), što je vezano za familijarno pojavljivanje.

Osim ovih uzroka za poremećaj u pražnjenju creva postoje i urodjene bolesti koje je potrebno isključiti, a koje mogu dovesti do zatvora.

Kako započinje lečenje opstipacije kod dece?

Da bi se započelo bilo ispitivanje ili lečenje zatvora, prvo se mora očistiti crevo od nagomilane stolice, što se postiže klizmama (ubacivanjem fiziološkog rastvora putem katetera u debelo crevo). Ova procedura je potpuno bezbolna (dokaz je da odojčad pri tome ne plaču), dok kod starije dece ona izaziva strah, te je to uzrok otpora, a ne bol. Ukoliko je zatvor dugo trajao, a stolica izuzetno tvrda ili jako lepljiva, potrebno je više puta ponoviti ovu poceduru da bi se crevo ispraznilo.

Ukoliko zatvor duže traje, lečenje je dugotrajnije, jer se crevo zbog nagomilane stolice proširilo, te je njegova moć pražnjenja(kontrakcije) oslabila.

Postoji rešenje bez obzira uzrok

Ne dozvolite da Vam se dete muči, jer postoji rešenje čak i kada su u pitanju urođene bolesti. 

Među urođene bolesti koje su uzrok opstipacije pre svega spadaju:

  • nedovoljna zrelost ili nedostatak nervnih ćelija u debelom crevu
  • poremećaji u razvoju završnog dela debelog creva, tj. čmara.

 Da bi se utvrdilo da li dete ima takav poremećaj neophodan je pregled dečijeg hirurga, složeno kliničko ispitivanje i operativno lečenje.

U slučaju da se ne radi o bolestima koje zahtevaju operativno lečenje, zatvor se leči dijetom, režimom ishrane i lekovima (omekšivačima stolice i laksativima).

Za uspešno lečenje je neophodna saradnja roditelja i lekara

Dobra saradnja roditelja i lekara je neophodna da bi se trajno izlečio zatvor. Ukoliko se zatvor ne leči na vreme, dolazi do pucanja kože čmara, javljaju se rascepi (fissure), koje su bolne, krvare i komplikuju lečenje zatvora.

Čim primetite da Vaše dete ima neredovnu stolicu ili mu je pražnjenje creva bolno, odmah se javite lekaru kako bi se što pre započelo lečenje i srečile komplikacije.