Šta otkriva EMNG pregled: Kada je vreme da posetite neurologa?

27.05.2025.

Prepoznajete li simptome poput trnjenja, slabosti u udovima ili grčeva u mišićima koji ne prolaze? Mnogi ove tegobe doživljavaju kao prolazne, ali one često mogu biti prvi znaci ozbiljnijih neuroloških problema. Kada se pojave ovakvi simptomi, jedan od ključnih dijagnostičkih koraka jeste EMNG pregled – elektromioneurografija. U nastavku teksta, naš neurolog i stručnjak za EMNG, dr Milutin Petrović, objašnjava šta je EMNG, kada se savetuje da se uradi, kako izgleda sam pregled i zašto je rana dijagnoza od suštinske važnosti za uspešan oporavak.

Šta je EMNG pregled?

EMNG je skraćenica za elektromioneurografiju – dijagnostičku metodu koja se koristi za ispitivanje funkcije perifernih nerava i mišića. Pregled se sastoji iz dva dela:

  1.     Nervna provodljivost (NCS – nerve conduction studies): meri se latenca (kašnjenje signala od nerva do mišića), amplituda akcionog potencijala mišića i brzina provođenja impulsa kroz nerv.
  2.     Elektromiografija (EMG): tanka igla-elektroda se postavlja u mišić kako bi se merila njegova električna aktivnost u stanju mirovanja i kontrakcije.

Ova dva segmenta pregleda zajedno omogućavaju neurologu da precizno lokalizuje i razume uzrok vaših simptoma – da li se radi o problemu sa nervima, neuromišićnom spojnicom ili samim mišićima.

Koji simptomi mogu ukazivati da je vreme za EMNG?

Ako imate neki od sledećih simptoma, lekar vam može savetovati EMNG:

  • Trnjenje, žarenje, peckanje ili mravinjanje (naročito u stopalima i šakama)
  • Slabost u mišićima bez očiglednog uzroka (na primer, nemogućnost ustajanja iz čučnja)
  • Neobjašnjivi bolovi u ekstremitetima
  • Mišićni grčevi, trzaji i/ili gubitak mišićne mase (atrofija)
  • Nestabilnost pri hodu i česti padovi
  • Patološka zamorljivost mišića

Rani simptomi često mogu biti nejasni – upravo zato EMNG pomaže da se potvrdi klinička sumnja, postavljena na osnovu neurološkog pregleda koji uvek mora da prethodi EMNG-u. Tako se dolazi do tačne dijagnoze pre nego što bolest uznapreduje.

Zašto je rana dijagnoza važna?

Mnoge bolesti koje pogađaju nerve i mišiće mogu se efikasno lečiti ili usporiti ako se otkriju na vreme. Na primer:

  • Dijabetička polineuropatija – rano otkrivanje omogućava bolju regulaciju metabolizma (pre svega glukoze) i prevenciju progresije.
  • Sindrom karpalnog tunela – ako se otkrije na vreme, može se lečiti bez potrebe za operacijom.
  • Akutna i hronična inflamatorna demijelinizujuća poliradikuloneuropatija – rano lečenje može sprečiti invaliditet, pa čak i smrtni ishod.
  • ALS i miopatije – EMNG je ključan za postavljanje dijagnoze i razlikovanje u odnosu na druge bolesti sa sličnim simptomima.
  • Mijastenija gravis – test repetitivne stimulacije (deo ispitivanja nervne provodljivosti) omogućava uvid u funkciju sinapse koja je poremećena kod ove bolesti.

Brza dijagnostika znači i brži početak terapije, što često pravi veliku razliku u ishodu bolesti.

Kako izgleda EMNG pregled?

Priprema:

Nije potrebna posebna priprema. Preporučuje se da na dan pregleda ne koristite kreme ili losione jer mogu smanjiti provodljivost elektroda. Ako uzimate lek Mestinon, lekar koji vas upućuje na test repetitivne stimulacije treba da vas obavesti da ga tog dana ne uzimate.

Tok pregleda:

  1. NCS deo – Na kožu se postavljaju površinske elektrode. Laganim električnim impulsima stimulišu se nervi, a uređaj meri koliko brzo i efikasno prenose signal. Pacijenti mogu osetiti blago trzanje i neprijatnost, ali ona brzo prolazi.
  2. EMG deo – Lekar koristi sterilnu, tanku iglu koju postavlja u mišić. Pacijent, prema uputstvima lekara, opušta i aktivira određene mišiće. Pregled može biti praćen manjim bolom, ali traje kratko i ne ostavlja trajne posledice.

Trajanje:
Pregled obično traje između 30 minuta i sat vremena, u zavisnosti od broja mišića i nerava koji se ispituju, kao i od uputne dijagnoze.

Kada posetiti neurologa?

EMNG otkriva kako funkcionišu vaši nervi i mišići – tihi svedoci mnogih neuroloških bolesti. Ako imate simptome poput slabosti, trnjenja ili bolova u mišićima i ekstremitetima, ne odlažite odlazak kod neurologa. Rana dijagnoza može značiti lakši put do izlečenja, manje posledica i veću šansu da se vratite svakodnevnim aktivnostima bez tegoba.

Zakažite pregled pozivom na 060 309 1000.