18.07.2025.
Prekomerno izlaganje suncu može biti opasno za decu – saznajte kako da ih pravilno zaštitite.
Za naš novi blog pise dr Marija Kostić – Vučićević, pedijatar
Leto je period putovanja, upoznavanja novih predela i zabave na plaži, što posebno prija deci. Ipak, to je i vreme visokih temperatura i pojačanog UV zračenja, zbog čega može doći do različitih posledica usled prekomernog izlaganja suncu. Najčešće se javljaju opekotine, oštećenje očiju, sunčanica i toplotni udar.
Dečja koža je tanja i osetljivija od kože odraslih. Dovoljno je svega 15 minuta da dete ostane nezaštićeno na suncu i da zadobije opekotine. Opekotine se mogu javiti i dok je dete u vodi, ispod suncobrana, pa čak i po vetrovitom ili oblačnom vremenu.
Kako biste bezbrižno uživali sa decom na suncu, obratite pažnju na sledeće savete:
- Izbegavajte boravak napolju u periodu od 11 do 16 časova, kada je najtoplije i kada je UV indeks najviši.
- Bebe mlađe od šest meseci ne bi trebalo da budu direktno izložene suncu. Držite ih u hladu, dok stariju decu postepeno navikavajte na izlaganje.
- Decu oblačite u komfornu odeću od prirodnih materijala, svetlih boja.
- Ne zaboravite šešir sa širokim obodom, koji štiti lice, vrat i uši.
- Koristite kvalitetne dečje naočare za sunce koje obezbeđuju 100% UV zaštitu.
- Dojite dete češće i vodite računa da unosi dovoljno tečnosti u skladu s uzrastom, kako bi se sprečila dehidracija.
- Koristite kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom (SPF 50), koja štiti od UVA i UVB zračenja. Birajte vodootporne proizvode bez parabena i parfema, hipoalergijske i pogodne za dečju kožu. Ne preporučuje se upotreba ovih krema kod beba mlađih od tri meseca. Ipak, ukoliko putujete sa tako malom bebom, koristite preparate specijalnog sastava isključivo po savetu pedijatra.
Kremu nanesite 30 minuta pre izlaganja suncu na sve otkrivene delove tela – uključujući usne, uši, zadnji deo vrata, gornji deo stopala i nožne prste. Tretman ponavljajte na svaka dva sata, kao i nakon kupanja, znojenja ili brisanja peškirom.
Kada prvi put koristite novi proizvod, namažite malu količinu na podlakticu i pratite da li će se u naredna 24 sata javiti osip ili crvenilo. Ako reakcije nema, preparat je bezbedan za upotrebu. - Ako je dete trenutno na nekoj terapiji, obavezno se posavetujte sa pedijatrom – pojedini lekovi mogu povećati osetljivost na sunce.
- Nikada ne ostavljajte decu bez nadzora odraslih dok su na suncu.
Akumulirana UV oštećenja kože tokom detinjstva značajno povećavaju rizik od raka kože u odraslom dobu. Zaštitite svoje dete usvajanjem ovih saveta i svojim primerom pokažite da boravak na suncu može biti i zabavan i bezbedan u isto vreme.