Osteoartritis - Degenerativno oboljenje zglobova

Šta je osteoartritis?

Degenerativno oboljenje zglobova ili osteoartritis je stanje koje podrazumeva oštećenje hrskavice zahvaćenog zgloba od blagog stepena pa sve do veoma izraženog koje moze dovesti pacijenta u stanje teškog invaliditeta.Hrskavica koja se nalazi na krajevima kostiju ima ulogu  da omoguci lakše pokretanje kostiju kao i da spreči direktan kontakt dve kosti u zglobu. Kada dođe do ostećenja hrskavice dolazi do smanjenja pokretljivosti zgloba i pojave bola u zglobu.

Ovo stanje se moze javiti u oba pola, više kod žena i obično počinje oko pete decenije. Mogu biti zahvaćeni svi veliki zglobovi ali češća je pojava kod „nosećih“ zglobova kao što su kuk i koleno.

Simptomi / tegobe / smetnje

Simptomi se mogu javiti rano i glavni simptom na početku je bol.
On je često praćen i pojavom otoka na zahvaćenom zglobu, naročito ako se radi o kolenu. Sa pogoršanjem stanja i progresijom degenerativnog oboljenja zgloba dolazi do pojave smanjenja pokretljivosti zahvaćenog zgloba i na kraju do teške kontrakture ili ukočenja.
Ove tegobe prati i promena načina i šeme hoda što se posledično odražava i na kompletnu statiku tela i održavanja balansa pa je česta pojava i bola u ledjima kod pacijenata koji imaju degenerativno oboljenje zgloba (osteoartritis).

Kako se postavlja dijagnoza?

Detaljno uzeta anamneza i adekvatan klinički pregled  su veoma važni za pravilno postavljanje dijagnoze.Radiografska dijagnostika ( Rentgensko snimanje) je drugi korak nakon kojeg je moguće planirati lečenje.

Šta je uzrok?

Uzroci su različiti ,degenerativno oboljenje zgloba ili ostoartritis je često moguće videti u istoj porodici što ukazuje da genetski faktor igra veliku ulogu.
Određena stanja i bolesti kuka u detinjstvu (razvojni poremećaj kuka, epifizeoliza glave butne kosti ili Pertesovo oboljenje) sigurno vode u kasnije degenerativno oboljenje zglobova.
Ne treba zaboraviti da povrede i prelomi zglobova gotovo izvesno dovode do ranog degenerativnog oboljenja zglobova.

Kako se leči?

Ukoliko je degenerativno oboljenje zglobova manje izraženo, obično se primenjuje  konzervativno lečenje , a to podrazumeva:

  • nestereoidne antiinflamatorne lekove (u vidu tableta, kapsula, gelova ili kremova)
  • fizikalnu terapiju

U našoj ustanovi je i moguća primena najsavremenijih tretmana regenerativne medicine:

  • Tretman hondroprotektorima ( preparati na bazi hijaluronske kiseline: Ostenil, Ostenil plus, Synvisc...)
  • Orthokin terapija ( terapija autolognim/sopstvenim serumom)
  • PRP terapija ( terapija plazmom obogaćenom trombocitima)
  • Tretman matičnim ćelijama uzetim iz koštane srži

Svi tretmani podrazumevaju intraartikularnu primenu (davanje u sam zglob) preparata ili plazme ili seruma ili matičnih ćelija .

Kod pacijenata sa uznapredovalom bolešću, savetuje se operacija -artroplastika obolelog zgloba. Ona podrazumeva zamenu oštećenog zgloba impantatom ili veštačkim zglobom.

Šta se dešava ukoliko se ne leči?

Osim izraženih bolova i otežanog kretanja dolazi i do nemogućnosti kretanja, povećanja telesne težine ( zbog nekretanja) što dodatno optećuje već oštećeni zglob i pogoršava tegobe.

Da li se moze sprečiti pojava bolesti?

Pojavu degenerativnog oboljenja zgloba nije moguće zaustaviti u potpunosti , ona se može samo usporiti.Primenom savremene terapije moguce je odložiti hirurško lečenje za određeni period. Kod uznapredovalih stanja degenerativnog oboljenja zglobova primena artroplastike zgloba je terapija izbora i ona jedino može dovesti do potpunog oporavka pacijenta sa degenerativnim oboljenjem zglobova.

Autor: Dr Marko Čvorović, ortoped

Poslednji blog postovi

Koliko je sati spavanja dnevno potrebno čoveku?
04.09.2024.

Koliko je sati spavanja dnevno potrebno čoveku?

Smatra se da je za dobar noćni oporavak većini ljudi potrebno oko 7.5 do 8 sati spavanja, s tim što se ne preporučuje ni kraće ni duže vreme spavanja od predloženog. Smatra se da duže ali i kraće spavanje nepovoljno utiču na opšte zd...
Tumačenje rezultata krvne slike: razlika izmedju bakterijske i virusne infekcije
25.07.2024.

Tumačenje rezultata krvne slike: razlika izmedju bakterijske i virusne infekcije

Za naš novi blog piše mr ph Sonja Šuput, medicinski biohemičarKompletna krvna slika (KKS) je uobičaj...
Vodič kroz operaciju kolena: Sve što treba da znate o artroplastici kolena
18.07.2024.

Vodič kroz operaciju kolena: Sve što treba da znate o artroplastici kolena

Artroplastika kolena se primenjuje kod pacijenata sa značajnim oštećenjima zgloba, kod kojih se metode regenerativne medicine ne mogu primeniti. Ortopedi predlažu ovu operaciju pacijentima koji trpe jak bol, ponekad i u mirovanju i noću, i...
Vaš vodič kroz sportske povrede
04.07.2024.

Vaš vodič kroz sportske povrede

Dr Tea Sarčevski  – specijalista sportske medicine, piše za naš novi blog Prevencija sportskih mišićno-skeletn...
Vaš vodič kroz čvoriće na štitnoj žlezdi: Kada je vreme za brigu?
30.05.2024.

Vaš vodič kroz čvoriće na štitnoj žlezdi: Kada je vreme za brigu?

Prim.dr sci.med. Magdalena Radović,specijalista radiologije, piše za naš najnoviji blogŠtitasta žlezda...