Spad materice (prolap uterusa)

Dr Nikola Matavulj

Specijalista ginekologije 

Šta je prolaps (spad) materice?

Kada tkiva male karlice oslabe, najčešće usled oštećenja iz perioda trudnoće i porođaja, dolazi do spuštanja ili različitog stepena spada materice u/ili kroz vaginu. Prolaps materice može biti delimičan ili potpun. 

Kod žena ovo stvara neprijatnost, najpre - osećaj punoće i pritiska, diskomfor tokom seksualnog odnosa, zatim bolove u donjem delu leđa, poremećaje mokrenja i/ili stolice, poteškoće u hodanju, ili u najgorem slučaju, oštećenje bubrežne funkcije. U odmaklom stadijumu prolaps materice može da ometa uobičajenu funkciju drugih susednih organa.

Da li je ovo čest problem kod žena? 

U proseku 3-5% žena starijih od 55 godina imaju ovu vrstu tegobe, a kod čak 50% na ginekološkom pregledu može da se otkrije da postoji problem koji bi u budućnosti potencijalno mogao da eskalira. Nije zanemarljiv broj onih žena koje se sa ovakvim poteškoćama suoče i u znatno mlađem uzrastu.

Intenziviranje tegoba je postepeno, žena se polako navikava na iste i odlaže tretman, čineći sebi veći problem. Pravovremena dijagnoza i adekvatan savet mogu da odlože radikalnije oblike lečenja.

Kako se leči? 

Uobičajen/standardni ginekološki pregled je dovoljan metod za dijagnostiku problema i procenu stepena, odnosno ozbiljnosti prolapsa. 

U početnim stadijumima se preporučuje konzervativni tretman. Suština je jačanje mišića karličnog dna, poput Kegelovih vežbi i raznih metoda fizikalne medicine, uz lokalnu terapiju estrogenskim preparatima. 

Postoje i posebna pomagala koja se postavljaju u vaginu kako bi se omogućila potpora materici (pesari). Vaginalna hirurgija je minimalno invazivna, estetski je potpuno prihvatljiva i najbitnije od svega - omogućava veoma brz oporavak. Operativni tretman mora biti prilagođen svakoj pacijentkinji posebno.

Pregled ili intervenciju kod dr Matavulja možete zakazati pozivom na 011/309 1000, 060/309 1000 ili putem Facebook i Instagram messenger-a. 

Poslednji blog postovi

ANEMIJA: Kako se nositi sa umorom i nedostatkom energije?
10.04.2024.

ANEMIJA: Kako se nositi sa umorom i nedostatkom energije?

Za naš novi blog, dr Marija Pantelić, internista-hematolog Opšte bolnice Acibadem Bel Medic, detaljno obja&scaro...
Kako razlikovati prehladu od alergije?
02.04.2024.

Kako razlikovati prehladu od alergije?

U današnjem vreme kada se suočavamo sa različitim respiratornim tegobama,  često dolazi do nejasnoća u razlikovanju simptoma koji nas muče. Da li  je to samo prolazna prehlada ili nešto više – pitanje je koje m...
Narkolepsija: Više od obične pospanosti
19.03.2024.

Narkolepsija: Više od obične pospanosti

Prim. dr sci.med. Slavko Janković, somnolog i epileptolog Opšte bolnice Acibadem Bel Medic, detaljno objašnjava simptome narkolepsije...
Mesečarenje: Kada spavanje postane potencijalna opasnost
18.03.2024.

Mesečarenje: Kada spavanje postane potencijalna opasnost

Prim. dr sci.med. Slavko Janković, somnolog i epileptolog piše za naš blogŠta je mesečarenje?
Kamen u bubregu - Urološki problemi i savremene terapeutske opcije
11.03.2024.

Kamen u bubregu - Urološki problemi i savremene terapeutske opcije

Kamen u bubregu, mokraćnim kanalima i mokraćnoj bešici (kalkuloza urotrakta), predstavlja jedan od najčešćih uroloških problem...
ŽIVOT SA VITILIGOM
12.02.2024.

ŽIVOT SA VITILIGOM

Vitiligo je stanje kože čiji tačan uzrok nije poznat. Kod vitiliga, delovi kože gube pigmentaciju kada su ćelije koje proizvode pigment, tzv. 'melanociti', napadnute i uništene. Može uticati na kožu, sluzokožu, oči, unutrašnj...