DR RADOSLAV BARJAKTAROVIĆ: SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O OPERACIJI KUKA

Na sva pitanja o operaciji kuka odgovara doc. dr sci. med. Radoslav Barjkatarović, specijalista ortopedske hirurgije u Bel Medicu koji je kod preko 100 pacijenata operisao oba kuka u jednom aktu bez komplikacija

  • Koji simtomi ukazuju na problem sa kukom?

Karakter bola zavisi od životne dobi pacijenta, prisustva drugih bolesti i načina života.
Obično se bol javlja u preponi ujutro i prolazi posle razgibavanja.
Kod koksartroze (degenerativnnog oboljenja zgloba kuka) u početku bol prolazi nakon uzimanja analgetika, antireumatika. Kako bolest napreduje tako će i bol biti sve intenzivniji i sve duži.

  • Koliko dugo je prihvatljivo da pacijent toleriše bol? Kada je neophodno da se javi lekaru?

Bol u kuku najbolje je ne tolerisati. Kada se javi i traje nekoliko dana, treba se javiti lekaru opste medicine ili direktno ortopedu.

  • Kakve su posledice ako se pacijent ne javi lekaru na vreme?

Ljudi imaju bolove, a u kasnijoj fazi im je otežan hod. Dolazi do skraćenja noge, ljuljaju se i prilikom hoda zanose karlicu na jednu stranu, a trup na drugu.
Osim mehaničkog propadanja zgloba, dolazi i do hipotrofije karlične muskulature. Sve ove promene utiču na kasniji uspeh operacije.

  • Kako se radi dijagnostika? Da li se koristi rendgen, skener ili magnetna rezonanca?

Dijagnoza se postavlja, kliničkim pregledom i rentgen dijagnostikom. Kod nekih stanja kao što su avaskularna nekroza glave butne kosti, tumori, infekcije i tumorima slične lezije, koriste se i skener i magnetna rezonanca. Dobro je znati da Bel Medic poseduje skener najnovije generacije sa niskim zračenjem, manjim i do 80% neo kod drugih skenera.

  • Da li je operacija kuka rizičnija za žene ili za muškarce? Da li rizik raste sa godinama života?

Rizik od operacije je jednak i za žene i za muškarce. Naravno da se rizik povećava sa starošću i zavisi od prisustva drugih bolesti, takozvanih komorbiditeta.

  • Kako izgleda priprema za operaciju? Šta je neophodno da pacijent uradi?

Preoperativna priprema je standardna procedura i podrazumeva kliničku, laboratorijsku, rendgen (RTG), dijagnostiku i preglede, ponekad i skener (MSCT) i magnetnu rezonancu (MRI).
Neophodni su i pregledi kardiologa, pulmologa ili drugih specijalista u zavisnosi od ukupnog zdravstvenog stanja pacijenta. Na kraju pacijent dobija preoperativni zaključak za operaciju od strane kardiologa. Sve to verifikuje anesteziolog, dok ortoped pravi preoperativni plan.

  • Koliko traje oporavak nakon ugradnje proteze?

Oporavak nakon operacije traje oko mesec dana, minimum. Optimum se postiže za tri meseca, a maksimum za šest meseci.

  • Šta je normalno da pacijent oseća neposredno posle operacije i u periodu oporavka? Ima li bolova, otoka ili nekih drugih tegoba?

U postoperativnom toku tegobe se svode na minimum, bolovi, hematom, anemija.
U rutinskoj proceduri tegobe su minimizirane. Odmah se kreće sa fizikalnom terapijom. Pacijent je na nogama istog dana ili sutradan. Za 3 do 5 dana napušta kliniku.
U nekim boljim uslovima može se otpustiti i sutra dan nakon operacije.

  • Da li je moguće da se u istom aktu operišu oba kuka? Koliko dugo u tom slučaju traje oporavak?

Kod obostrane koksartroze može se uraditi totalna bilateralna artroplastika kukova u jednom aktu, odnosno tokom jedne operacije se zamenjuju oba kuka.


Oporavak traje jednako kao kod operacije jednog kuka. Zamena oba kuka u jednom aktu zahteva izuzetno iskustvo, znanje i umeće, dobru uvežbanost hirurga i operativnog tima: ortopeda, anesteziologa, instrumentarke i ostalog osoblja.
Moje lično iskustvo je preko 100 operisanih pacijenata, oba kuka u jednom aktu bez komplikacija.
Naravno da se za bilateralnu artroplastiku u jednom aktu biraju pacijenti mlađe životne dobi, bez drugih bolesti ili sa manjim procentom drugih bolesti. Ali, među operisanim pacientima sa oba kuka u jednom aktu bilo je i onih sa teškom kliničkom slikom, koji boluju od upalnih reumatskih bolesti, Bechtereva, reumatoidnog artritisa, Reiterovog sindroma. Kod njih su promenama zahvaćene i druge strukture osim kukova, kičma i ostali zglobovi.

  • Kome se ugrađuje cementna, a kome bescementna proteza?

Zamena zgloba kuka, artroplastika, podrazumeva totalnu ili parcijalnu zamenu zgloba. Ovom procedurom postiže se stabilan, bezbolan i funkcionalan zglob.
Totalna artroplastika kuka moze biti cementna ili bescementna. Cementne endoproteze se ugrađuju starijim osobama preko 70 godina starosti sa lošijom koštanom arhitektonikom i prisutnom osteoporozom. Vek ovih endoproteza je kraći. Razlika je u materjalu od kojih su endoproteze izgrađene, mada mogu biti od istog materjala i cementne i bescementne. Cementne se fiksiraju za kost prilikom ugradnje koštanim cementom, dok bescementne ugrađuju direktno metal na kost. Prave se od lakih i čvrstih materjala, titanijum i sl. Implantati su presvučeni biokompatibilnim materjalima, koji utiču da organizam prihvati implantat i smanjuju mogućnost stvaranja reakcije odbacivanja endoproteze kao stranog tela.
Bescementne artroplastike se rade osobama mlađe životne dobi, ali i kod starijih sa očuvanom koštanom građom.

  • Ako se prvo operiše jedan, a onda drugi kuk, kolika treba da bude pauza između dve operacije?

Ako se operiše jedan i u drugoj fazi drugi kuk, pauza između operacija bi trebalo biti minimum tri meseca.

Poslednji blog postovi

ANEMIJA: Kako se nositi sa umorom i nedostatkom energije?
10.04.2024.

ANEMIJA: Kako se nositi sa umorom i nedostatkom energije?

Za naš novi blog, dr Marija Pantelić, internista-hematolog Opšte bolnice Acibadem Bel Medic, detaljno obja&scaro...
Kako razlikovati prehladu od alergije?
02.04.2024.

Kako razlikovati prehladu od alergije?

U današnjem vreme kada se suočavamo sa različitim respiratornim tegobama,  često dolazi do nejasnoća u razlikovanju simptoma koji nas muče. Da li  je to samo prolazna prehlada ili nešto više – pitanje je koje m...
Narkolepsija: Više od obične pospanosti
19.03.2024.

Narkolepsija: Više od obične pospanosti

Prim. dr sci.med. Slavko Janković, somnolog i epileptolog Opšte bolnice Acibadem Bel Medic, detaljno objašnjava simptome narkolepsije...
Mesečarenje: Kada spavanje postane potencijalna opasnost
18.03.2024.

Mesečarenje: Kada spavanje postane potencijalna opasnost

Prim. dr sci.med. Slavko Janković, somnolog i epileptolog piše za naš blogŠta je mesečarenje?
Kamen u bubregu - Urološki problemi i savremene terapeutske opcije
11.03.2024.

Kamen u bubregu - Urološki problemi i savremene terapeutske opcije

Kamen u bubregu, mokraćnim kanalima i mokraćnoj bešici (kalkuloza urotrakta), predstavlja jedan od najčešćih uroloških problem...
ŽIVOT SA VITILIGOM
12.02.2024.

ŽIVOT SA VITILIGOM

Vitiligo je stanje kože čiji tačan uzrok nije poznat. Kod vitiliga, delovi kože gube pigmentaciju kada su ćelije koje proizvode pigment, tzv. 'melanociti', napadnute i uništene. Može uticati na kožu, sluzokožu, oči, unutrašnj...