Zašto boli vrat

Bolovi u vratu - uzroci

Bol u vratu jedan je od najčešćih problema pacijenata u fizijatrijskim i reumatološkim ordinacijama. Vrat „seva“, ukočen je, bol se često širi put potiljka ili ramena, a ruke trnu ili se po njima oseća mravinjanje. Problem je obično hroničnog karaktera, veoma je neprijatan, otežava svakodnevno funkcionisanje i snižava kvalitet života. Prim. dr Nataša Radosavljević, fizijatar i reumatolog Bel Medic-a, objašnjava zašto nas najčešće boli vrat i kako se taj bol leči.

ZBOG SEDENJA

Tup, konstantan bol u vratu ili ukočenost vrata najčešće je posledica pogrbljenog držanja, predugog sedenja i lošeg položaja tokom sna.
Iako vrlo neprijatan, može se uspešno prevazići redovnim vežbama istezanja, statičkim vežbama i korigovanjem držanja. VEŽBE TREBA RADITI PO 5 MINUTA NA SVAKIH SAT VREMENA koje provedemo u sedećem položaju.

ZBOG OKOŠTAVANJA

Oštri bolovi koji se šire od vrata ka ramenima i rukama, a mogu biti praćeni trnjenjem ili slabošću ruku, najčešće su uzrokovani okoštavanjem vratnog dela kičme. Usled okoštavanja stvara se pritisak na nerve, i tako dolazi do bola. Okoštavanje se otkriva rendgenskim snimanjem, skenerom ili magnetnom rezonancom, a leči se dugotrajanom terapijom lekovima i fizikalnom terapijom. U najtežim slučajevima javlja se diskus hernija, koja često mora da se leči hirurškim putem.

ZBOG STRESA

Bol u vratu može da se javi usled i hroničnog stresa, koji pojačava tonus mišića vrata i ramena i dovodi do grča. Međutim, bol nikada ne treba olako pripisati stresu pošto on može biti i jedan od simptoma fibromijalgije, reumatskog oboljenja koje zahteva lečenje i praćenje, može biti parateća pojava visokog pritiska ili nekih neuroloških poremećaja. Stoga je veoma važno javiti se lekaru i otkriti pravi uzrok bola.

Poslednji blog postovi

Značaj mentalnog zdravlja adolescenata danas
10.10.2024.

Značaj mentalnog zdravlja adolescenata danas

Povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, dr Oliver Vidojević spec. psihijatar i psihoanalitičar govori o značaju mentalnog zdravlja adolescenata i adolescentkinja danasSvetski &...
HPV imunizacija
20.09.2024.

HPV imunizacija

Za naš novi blog, piše Dr sc. med. Marija Kostić - Vučićević, pedijatarŠta je Humani papiloma virus (HPV)?...
Koliko je sati spavanja dnevno potrebno čoveku?
04.09.2024.

Koliko je sati spavanja dnevno potrebno čoveku?

Smatra se da je za dobar noćni oporavak većini ljudi potrebno oko 7.5 do 8 sati spavanja, s tim što se ne preporučuje ni kraće ni duže vreme spavanja od predloženog. Smatra se da duže ali i kraće spavanje nepovoljno utiču na opšte zd...
Tumačenje rezultata krvne slike: razlika izmedju bakterijske i virusne infekcije
25.07.2024.

Tumačenje rezultata krvne slike: razlika izmedju bakterijske i virusne infekcije

Za naš novi blog piše mr ph Sonja Šuput, medicinski biohemičarKompletna krvna slika (KKS) je uobičaj...
Vodič kroz operaciju kolena: Sve što treba da znate o artroplastici kolena
18.07.2024.

Vodič kroz operaciju kolena: Sve što treba da znate o artroplastici kolena

Artroplastika kolena se primenjuje kod pacijenata sa značajnim oštećenjima zgloba, kod kojih se metode regenerativne medicine ne mogu primeniti. Ortopedi predlažu ovu operaciju pacijentima koji trpe jak bol, ponekad i u mirovanju i noću, i...
Vaš vodič kroz sportske povrede
04.07.2024.

Vaš vodič kroz sportske povrede

Dr Tea Sarčevski  – specijalista sportske medicine, piše za naš novi blog Prevencija sportskih mišićno-skeletn...